Milyonçu Tağıyevin “xeyirxah”x9d əməlləri...
Hazırda oxunan: Milyonçu Tağıyevin “xeyirxah”x9d əməlləri...
MN-nin Mərkəzi Kliniki Hospitalının bir qrup zabiti tərəfindən Moderator.az-a aşağıdakı məzmunda şikayət məktubu daxil olub. Şikayətçilər hörmətli nazir Zakir Həsənovdan tədbir görülməsini xahiş edirlər.xa0
Qeyd edək ki, yazıda bir çox yolverilməz fikirlər və ittihamlar yer aldığından xeyli ixtisarlar etmək zorunda qalmışıq və eyni zamanda ittihamların nə dərəcədə həqiqəti əks etdirib - etdirmədiyini də müəyyənləşdirmək imkanından məhrumuq, üstəlik ittiham olunan hospitalın rəisinin də cavabını olduğu kimi təqdim etməyə hazır olduğumuzu bəri baş.dan bildiririk:
MILYONÇU TAÄžIYEVİN “XEYİRXAH”x9d ƏMƏLLƏRİ
Əlbəttə, xa0biz xeyirxah əməllərinin sayı bilinməyən Bakının neft mülyonçusu, xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdın Tağıyevdən deyil, kimlərəsə arxalanaraq rəhbərlik etdiyi Silahlı Qüvvələrin Baş Klinik Hospitalını mənəvi cəhətdən tam çökdürən, özününküləşdirən və özəlləşdirən, maxinasiyalar və maliyyə fırıldaqları nəticəsində milyonçuya çevirilən müasir zamanımızın milyonçusu, çox az adamın tanıdığı xa0Tofiq Tağıyevin dırnaqarası xeyirxah əməllərindən söhbət açmaq istəyirik.
xa0 xa0xa0
xa0“Hərbi Xidmətkeçmə Haqqında”x9d Əsasnamənin tələblərinə uyğun olaraq orduda xidmət edən hər bir zabit 48 yaşında Vətənə xidmətini başa çatdıraraq istirahətə yollanmağını arzuladığı xa0bir zaman, cavan yaşlarında zabitin şərəf və ləyaqətini pozduğuna görə xidmətdən qovulan baş leytenant Tofiq Tağıyevin ahıl yaşlarında kiçik zabit rütbəsində yenidən ordu sıralarında xidmət etmək arzusu görəsən nə ilə bağlıdır? Təqaüd yaşı keçmiş 55 yaşlı ehtiyatda olan baş leytenant hansı xüsusi qabliyyət və keyfiyyətlərinə görə xa0ölkənin ən iri hərbi tibb müəssisəsinə rəhbər təyin edilmişdir? Onun ölkənin strateji əhəmiyyətli tibb müəssisəsinə rəis təyin olunmaqda ən ali arzu və məqsədi orada qayda-qanun yaratmaqdı, yoxsa...? xa0"Milyonçu"muzun xa0həyat yolunu araşdırdıqda aşkar etdik ki, 55 yaşında baş leytenant kimi orduya çağırılması onun həyatında yeganə paradoksal hal deyil və onun həyat yolu xa0belə ləngimələrlə zəngindir. Belə ki, Tofiq Tağıyev orta məktəbi bitirəndən yalnız 8 il sonra, onun yaşıdları universitetdə və aspiranturada təhsillərini başa çatdırıb səbəst həyata qədəm qoyduqları bir vaxt, kimlərinsə kömək və dəstəyi sayəsində güc-bəla ilə Tibb İnsitutuna daxil olmuşdur. Uzaq 90-cı illərin əvvəllərində, Milli Ordunun yaranma ərəfələrində hərbi xidmət zamanı zabitə yaraşmayan hərəkətlərə yol verdiyinə, zabitin şərəf və ləyaqətini alçaltdığına ğörə Qarnizon rəhbərliyi tərəfindən ordudan qovulan bu şəxs, hazırki xa0dövrdə özünün xa0yüksək həkimlik qabliyyəti və peşə nailiyyətlərinə görə deyil, bəzi ali dairələrin təşkil etdiyi ziyafət və məclislərdə iştirakçıları əyləndirdiyinə görə sayılıb-seçılır və bu qabliyyətinin hesabına regionun ən iri hərbi tibb müəssisəsinə rəhbər təyin edilib. Rəhbərlik etdiyi Silahlı Qüvvələrin Baş Klinik Hospitalını özəlləşdirərək orada üzdəniraq islahatlar həyata keçirən, məqsədyönlü şəkildə strateji əhəmiyyətə malik bu nəhəng hərbi tibb müəssisəsini çökdürən Tofiq Tağıyevin hospitalda apardığı, böyük rezonans doğuran və dillərə düşərək lətifələrə çevrilən xa0bəzi “xeyirxah əməllərindən”x9d ”“ islahatlarından söhbət açmaq istərdik.xa0
xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0
xa0Əvvəlcə onu qeyd etmək istəyirik ki, Hərbi Nizamnaməyə zidd olaraq hərbi xidmətə 55 yaşında baş leytenant kimi çağırılan, birbaşa mayor rütbəsi verilən Tofiq Tağıyevə deyəsən bu rütbə də azlıq edirmiş. Odur ki, xa0Nizamnamə haqqında təsəvvürü olmayan, hospitalın döyüş hazırlıgını belində silah ğəzdirmək kimi başa düşən və bununu üçün yuxarı dairələrdən “TT”x9d tapançası istəyən Tofiq Tağıyev özü-özünə rütbə vermək qərarına gəlir və xidmətinin 2-ci ayında ”“ 12 dekabr 2013-cü il tarixdə Ulu Öndərin vəfatının növbəti ildönümünə mayor paqonlarını polkovnik paqonları ilə əvəz etməklə yollanır. Ancaq onun xa0Ulu Öndərin məzarını polkovnik kimi ziyarət etmək niyyəti baş tutmur və elə Fəxri Xiyabanın girəcəyindəcə şübhəli xa0şəxs qismində xüsusi xidmət əməkdaşları tərəfindən saxlanılaraq zabitin geyim formasını pozduğuna görə zorla patrul maşınına otuzdurulub tədbirdən uzaqlaşdırılır. xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0xa0
Şan-şöhrət xəstəliyinə tutulan Tofiq Tağıyevin hospitalda ilk böyük islahatı özünə illərlə həsrətində olduğu xa0katibəsi və duşxanası olan qəbul və istirahət otağı düzəltdirmək olur. Bunun üçün hospital rəisinin iş otağına bitişik olan arxivi yerlə yeksan elətdirir. Arxiv sənədlərini, minlərlə yaralı və xəstənin taleyini özündə əks etdirən xəstəlik tarixlərinin bağlamalarını isə qərargahın 3-cü mərtəbəsinin pəncərəsindən aşağı tullayırlar. Bu zaman nomenklatura ardıcıllığı ılə yığılan bağlamalar açılaraq bir birinə qarışır, arxiv sənədlərinin bir hissəsi Bakı küləyi tərəfindən Hospitalın ərazisinə səpələnərək it-bata düşür. Baş verən bu olay bəzi həvəskar həkimlər tərəfindən telefonlarının video yaddaşına köşürülmüşdür. Bu olayı xa0internet səhifəsində yerləşdirməyi özümüzə ar bilirik. Dünya bizə nə deyər? xa0Məhz Tofiq Tağıyevin özünə istirahət otağı təşkil etmək üçün arxivin bu qaydada köçürülməsinin nəticəsidir ki, bu gün Qarabağ müharibəsı zamanı əlil və şikəst olmuş şəxslər, onların valideynləri hospitalın arxivindən lazım olan sənədləri əldə edə bilmir və Tofiq Tağıyev arxivin yerində düzəltdirdiyi komfort şəraitli istirahət otağında duş qəbul edib istirahət etdiyi bir zaman həmin şəxslər süründürməçilik nəticəsində min bir əziyyətə qatlaşmalı olurlar. Tofiq Tağıyevin ilk islahatı, restavrasiya işləri təqribən 5000 manata başa gəldiyi halda, xa0hospitalın büdcəsindən 50 000 manat xa0pul silindi. Nəticədə hospitalın təsərrüfat fəaliyyətində problemlər yaşanmağa başlandı. Bütün diqqət rəisin kabinetinin təşkilinə və təmirinə yönəldiyindən, baxımsızlıq və nəzarətsizlik nəticəsində xa0müalicə korpuslarının liftləri və kommunikasiya xətləri sıradan çıxdı.xa0
xa0 xa0 xa0xa0
Tofiq Tağıyevin hospitalın maliyyə bölməsinin rəisi ilə birləşərək törətdiyi bu və xa0digər maxinasiyalarının nəticəsidir ki, xa0hospitalda müalicə olunan xa0yaralı əsgərlərin müalicəsi üçün hospitalın həkimləri pul yığıb dərman alırlar. Həkimlər hospital rəisinə yaralı əsgərlərə dərman çatmadığını bildirdikdə isə “şərait yaratmışam, hamınız pul qazanırsınız, qazandığınız puldan gedin əsgərin dərmanın alın”x9d söyləyir. Yaralı əsgərlər üçün dərman preparatlarını həkimlərin maaşlarından toplanan vəsait hesabına aldıran Tofiq Tağıyev hospitalın maliyyə vəsaitini qeyri-qanunu olaraq Müdafiə Nazirliyinin vəzifəli şəxslərinin qohum-əqrabasına dərman almaqla talayır. Əlimizdəki yazmaq istəmədiyimiz bəzi faktlarınsa aidiyyatı orqanlar tərəfindən araşdırılmasını zəruri bilirik.xa0
xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0xa0
Tofiq Tağıyevin digər bir islahatı və “xeyirxah əməli”x9d əsas göstəricisi döyüş hazırlığının yüksək səviyyədə olması sayılan hospitalda əsgər və zabitlərin müalicə və müayinəsinin arxa plana keçirilməsi ilə yanaşı, günün nizam qaydalarına nəzarətin arxa plana keçirilməsi oldu və nəticədə xa0hospitalın dəmir kimi möhkəm hərbi nizam qaydaları laxlamış oldu. Bu gün 1000-dən çox işçisi olan hospitalda işə gecikmə və iş yerində olmama adi hal almışdır və özəl xəstəxanalarda öz həkimlik fəaliyyətlərini sakitcə davam etdirən hospitalın hərbi həkim personalı üçün Tofiq Tağıyev ən arzu olunan komandir sayılır.xa0
xa0 xa0 xa0 xa0
Tofiq Tağıyev rəhbərə xas olan ən adi təşkilatçılıq və idarəedicilik xa0keyfiyyətlərindən belə məhrumdur. Çıxışı zamanı tez-tez mətləbdən uzaq düşür, danışığını azdırır, etik normalardan kənar sözlər işlədir. Bu keyfiyyətlərini ört-basdır etdirmək üçün xa0hospitalın ştatında özünə əsasnamədə nəzərdə tutulmayan xa03 nəfər qondarma müavin əlavə etdirmişdir. Həmin müavinlərin vəzifə səlahiyyətləri nizamnamə ilə müəyyən edilmədiyindən, onlar yalnız rəisin xüsusi göstərişlərini yerinə yetirir və reydə çıxaraq işə gecikən və iş yerində olmayan işçılərin siyahısını Tofiq Tağıyevə təqdim edirdilər.xa0
Əfsuslar olsun ki, bizə və bir çoxlarına şou kimi görünən bu olaylar acı həqiqətlərdir və Tofiq Tağıyev “Həsənağanın”x9d qohumu olduğu üçün nazirlik səviyyəsinə qədər hamı bu olaylara göz yumur və heç kəs ağrımayan başrını ağrıtmaq istəmir. Axı müdafiə nazirinin əmrini iki saata geri oxutduraraq qayıdıb öz kreslosunda oturan və bəzi ünvanlara mesay göndərərək “Siz elə bilirdinidiniz ki Şaka qayitmayacaq”x9d “nə qədər ki, ağsaqqalın nəbzi əlimdədir və ürəyi döyünür, mən deyən olacaq”x9d xa0söyləyən, öz “BOS”x9dlarına güvənən zəmanəmizin Şakasına kim nə edə bilər!? xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0 xa0xa0
xa0 xa0 xa0 xa0 xa0
Onun söhbətlərində tez-tez istinad etdiyi və güvəndiyi ağsaqqalın ”“ “Həsənağa”x9dnın xa0 kimliyini əfsuslar olsun ki, bu günədək müəyyən edə bilməmişik, ancaq bəzi versiyaları araşdırmaqda davam edirik. Yəqin ki, gələn saylarımızda Tofiq Tağıyevin arxalandığı, onu bu vəzifəyə təyin elətdirən ağsaqqalın kimliyi haqda məlumat verə biləcəyik.
xa0 xa0 xa0
xa0Özünə “Şaka”x9d ləqəbi verən Tofiq Tağıyevin ən parodoksal islahatı, özü 55 yaşında ordu sıralarına çağırılmağına baxmayaraq, müharibə şəraitində olan ölkənin ordusundan püxtələşmiş təcrübəlı və ixtisaslı həkim kadrlarını yaşa görə tərxis elətdirmsi oldu. Sonradan hospitalı özü kimi təcrübəsiz və səriştəsiz kadrlarla doldurdu. Belə islahatlardan ən ağılagəlməzi uzun illər döyüş bölgəsində və hərbi hospitalda xidmət keçmiş, olduqca təcrübəlı və ixtisaslı həkim sayılan, reabilitasiya bölməsinin rəisinin yerinin, tibb universitetini bitirməyinə baxmayaraq həkimlikdən başqa hər şeyi bacaran, boynunda gəzdirdiyi tros qızıl boyunbağı ilə həmkarlarından seçilən birinə verilməsi oldu.xa0